wtorek, 29 kwietnia 2014

Ty buraku!


Ty buraku...to komplement! I to jaki...

Uwielbiam buraczki i to pod każda postacią...mmmniam...
Kiszenie to jeden z najstarszych i najzdrowszych sposobów konserwowania żywności. 
Kiszonki zawierają pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. Nie mówiąc już o wartościach odżywczych tu... samych buraków. Zakwas najlepiej robić w dużym naczyniu od 3/5 l. 
Może to być duży szklany słój ( jak na poniższych zdjęciach)lub typowy gliniany garnek zwany kamionką, jak to drzewiej bywało używane. Warto zrobić więcej ponieważ zakwas może spokojnie stać w lodówce ponad miesiąc i nic mu się nie stanie, a ponieważ zakwas z buraków jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu warto pić 1 szklaneczkę zakwasu dziennie lub kilka razy w tygodniu.


• 1 kg czerwonych buraków(ja użyłam długich)
• 3/4 ząbki czosnku
• 2 duże listki laurowe
• 6/8 ziarenek pieprzu oraz 2 ziarnka ziela angielskiego  
• woda mineralna lub zwykła przegotowana i ostudzona/ 3/4słoika/
• 1/2 łyżki soli.
Jeśli buraczków więcej proporcję dodatków trza zwiększyć.

Przygotowanie:
  • Buraki umyć i obrać (w rękawiczkach).
  • Buraki pokroić na kawałki i włożyć do dużego słoika, docisnąć. Dodać czosnek, liść laurowy ziele angielskie oraz pieprz.
  •  Zalewamy całość przegotowaną letnią oraz posoloną wodą.
  • Wypełniony słoik zakryć i odstawić na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu aż rozpocznie się fermentacja, której nie sposób przegapić (na wierzchu zgromadzi się piana).
  • W następnej kolejności słoik odstawić do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy lub do lodówki - najlepsza temperatura do kiszenia będzie tak około 10 stopni. Po kilu dniach otworzyć słoik, pianę zebrać. Ukiszone buraczki wraz z sokiem wykorzystać do barszczyku, surówek jak kto lubi.
 Słój z zakwasem sobie stoi w ciepłym miejscu i pracuje. 
Naczynie najlepiej jest przykryć  gazą lub czystą ściereczką.
Jak to mówią... zakwas musi oddychać.

Kiedy zakwas będzie gotowy?
Na zrobienie zakwasu musimy przeznaczyć od 4 do 10 dni.
Zakwas zlewamy wtedy, kiedy smak mam odpowiada, czyli wedle swoich kubeczków smakowych. Zakwas powinniśmy spróbować po 4 dniach kiszenia ale najczęściej trzyma się zakwas nieco dłużej do pełnych  6-7 dni. Osobiście uważam, że  po 6 dniach zakwas jest znakomity.
Po 6 dniach zakwas jest gotowy do przecedzenia oraz rozlania w czyste i najlepiej wyparzone butelki.

Ty Buraku:
To prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Zawierają witaminę A, C, B1, a także sole mineralne: potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, kobalt i rzadkie pierwiastki śladowe: lit, stront, rubid. Kobalt jest minerałem niezbędnym w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Dlatego sok z czerwonych buraków jest zalecany w leczeniu niedokrwistości i anemii. Zakwas z buraków jest dobry przy anemii, zgadze, zaparciach, depresji, nadciśnieniu; zapobiega zakrzepom krwi, przeciwdziała rozwojowi bakterii, wspomaga pracę wątroby i nerek. Pomagają na prawidłowe krążenie krwi
Te buraczkowe delicje zwiększają naszą kondycję fizyczną, a przy tym wydolność organizmu, 
summa summarum, mamy więcej energii oraz siły.
PIJmy NA ZDROWIE.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz